Oscars 2018 Complete Winners List

Posted by March 4, 2018 Comment

We’re in the beginning of the 2018 90th Annual Academy Awards Oscars ceremony, and we’re going to do our best to keep you updated with the winners.

2018 oscars

First award tonight is being presented by Viola Davis is for Best Actor.

Actor Supporting Role:

Willem Dafoe for The Florida Project
Woody Harrelson for Three Billboards
Richard Jenkins for Shape of Water
Christopher Plummer for All The Money In The World
Sam Rockwell for Three Billboards

WINNER: Best Supporting Actor goes to Sam Rockwell

Next up is Gal Gadot and Armie Hammer presenting the award for hair and makeup.

Makeup and hairstyling:

Darkest Hour- Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
Victoria and Abdul- Daniel Phillips and Lou Sheppard
Wonder- Arjen Tuiten

WINNER: Best makeup and hair styling goes to Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji becomes the first Asian to win Best Makeup and Hair Oscar.

Eva Marie Saint looks amazing, receives the first standing ovation of the night, and is presenting the award for Best Costumes.

Costumes:

Beauty and the Beast- Jacqueline Durran
Darkest Hour- Jacqueline Durran
Phantom Thread- Mark Bridges
Shape of Water- Luis Sequeira
Victoria and Abdul- Consolata Boyle

WINNER: Best Costumes goes to Phantom Thread

Next up Greta Gerwig and Laura Dern are presenting Best Documentary.

Abacus: Small Enough To Jail
Faces Places
Icarus
Last Man In Aleppo
Strong Island

WINNER: Best Documentary goes to Icarus

Taraji P. Henson intros an AMAZING Mary J. Blige performance. (Mary is nominated in both the Best Supporting Actress category and for Best Original song.)

This amazing “90 Years” montage video is a must see list of film, we all agree. So so good.

Next up is the award for Sound Editing.

Sound Editing:

Baby Driver– Julian Slater
Blade Runner: 2049– Mark Mangini, Theo Green
Dunkirk– Alex Gibson, Richard King
Shape of Water– Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi- Ren Klyce, Matthew Wood

WINNER: Sound Editing goes to Dunkirk

Next up is Sound Mixing.

Baby Driver-  Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
Blade Runner: 2049- Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
Shape of Water- Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
Dunkirk- Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
Star Wars: The Last Jedi- Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

WINNER: Best Sound Mixing goes to Dunkirk

Host Jimmy Kimmel is in the audience, hovering over Lin-Manuel Miranda, and asking Steven Spielberg if he has any pot.

Lupita NIngyo and Kumail Nanjiani are presenting the award for best Production Design.

Production Design:

Blade Runner: 2049- Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Beauty and the Beast- Sarah Greenwood, Katie Spencer
Darkest Hour- Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk- Nathan Crowley, Gary Fettis
Shape of Water- Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

WINNER: Production Design goes to Shape of Water

Gael Garcia Bernal (who we LOVE in Mozart In The Jungle) is performing the best original song nominee “Remember Me” performed by Miguel and Natalia Lafourcade from Coco written Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez. A beautiful staging, wow.

Rita Moreno is presenting the award for best Foreign Language film.

A Fantastic Woman, Chile
The Insult
, Lebanon
Loveless, Russia
On Body and Soul, Hungary
The Square, Sweden

WINNER: Best Foreign Language Film goes to A Fantastic Woman 

Another amazing montage, this one featuring some incredible actresses across the decades.

Mahershala Ali is presenting for Best Supporting Actress.

Actress supporting role:

Mary J Blige for Mudbound
Allison Janney for I, Tonya
Leslie Manville for Phantom Thread
Laurie Metcalf for Lady Bird
Octavia Spencer for Shape of Water

WINNER: Best Supporting Actress goes to Allison Janney 

Mark Hamill, Kelly Marie Tran, Oscar Isaac and BB8 for best Animated Short and Best Animated Feature.

Best Animated Short Film:

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

WINNER: For Best Animated Short goes to Dear Basketball, making Kobe Bryant is an Oscar winner.

Best Animated Film:

The Boss Baby
THe Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

WINNER: Best Animated Feature goes to Coco

Daniela Vega is introducing the third best original song, “Mystery of Love” from Call Me by Your Name by Sufjan Stevens (who is also performing).  Vega becomes the first openly transgender person to present during the ceremony. 

Gina Rodriguez and Tom Holland are presenting the award for best visual effects.

Achievement Visual Effects:

Blade Runner: 2049John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Guardians of the Galaxy Vol 2– Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
Kong: Skull Island– Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
War for the Planet of the Apes– Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist
Star Wars: The Last Jedi- Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan

WINNER: Best Visual Effects goes to Blade Runner: 2049

Matthew McConaughey is presenting the award for Best Editing.

Editing:

Baby Driver- Jonathan Amos, Paul Machliss
Dunkirk- Lee Smith
I, Tonya- Tatiana S. Riegel
Shape of Water- Sidney Wolinsky
Three Billboards- Jon Gregory

WINNER: Editing goes to Dunkirk

Jimmy leads the audience in thanking a gathered audience in a movie theater across the street. And then actually leads them outside Dolby to go see the crowd, surprising them with snacks.  Kind of the cutest thing.

Tiffany Haddish and Maya Rudolph (both shoeless, carrying them in their hands) are presenting the Best Documentary Short subject.

Best Documentary Short Subject:

Edith and Eddie
Heaven is a Traffic Jam On The 405
Herion(e)
Knife skills
Traffic Stop

WINNER: Best Documentary Short Subject goes to Heaven Is A Traffic Jam On The 405

Best Live Action Short Film:

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent CHild
Watu Wote/All Of Us

WINNER: Best Live Action Short Film goes to The Silent Child. Winner Rachel Shenton signs her speech, which she says she promised their young star she would do if they won. 

Dave Chappelle is introing the performance of Best Original Song nominee “Stand Up For Something” from Marshall, composed by Diane Warren and Common.  Common begins the performance with a beautiful wrapped address to the Parkland kids and to Puerto Rico, and Andra Day kills it with her singing.

Ashley Judd, Annabella Sciorra and Salma Hayek are together, speaking about the changes coming to Hollywood through the #TimesUp movement. This is a big moment for them, and they are introducing a vignette featuring some of the biggest changes in the last year of cinema.

Chadwick Boseman and Margot Robbie are presenting the award for Best Adapted Screenplay .

Adapted screenplay:

Call Me By Your Name- James Ivory
Logan- 
Scott Frank & James Mangold and Michael Green
The Disaster Artist- Scott Neustadter & Michael H. Weber
Molly’s Game- Aaron Sorkin 
Mudbound-Virgil Williams and Dee Rees

WINNER: Best Adapted Screenplay goes to Call Me By Your Name, James Ivory who is the oldest Oscar winner ever (so says The Playlist).

Nicole Kidman is presenting the award for Best Original Screenplay.

Original Screenplay:

Get Out- Jordan Peele
Lady Bird- Greta Gerwig
The Big Sick- Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Shape of Water- Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards- Martin McDonagh

WINNER: Best Original Screenplay goes to Jordan Peele for Get Out

Wes Studi is introducing a montage of films that shine a light on those who serve in the military the world over.

Sandra Bullock is presenting the award for Outstanding Cinematography, with the historic first nomination for a woman in the history of the Oscars.

Cinematography:

Blade Runner: 2049- Roger Deakins
Darkest Hour- Bruno Delbonnel
Dunkirk- Hoyte Van Hoytema
Mudbound- Rachel Morrison
Shape of Water- Dan Laustsen

WINNER: Outstanding Cinematography goes to Roger Deakins for Blade Runner 2049, which is his 14th nomination in the category and first win.

Zendaya is introducing the final Best Original Song nominee tonight, “This is Me” from The Greatest Showman– Benj Pasek, Justin Paul. Wow, that was an incredible performance. That was everything I wanted the movie to be but wasn’t, Keala Settle broke down in tears during her song.

Christopher Walken is presenting the Best Original Score award.

Original Score:

Dunkirk- Hans Zimmer
Star Wars The Last Jedi- John Williams
Phantom Thread- Jonny Greenwood
Shape of Water- Alexandre Desplat
Three Billboards- Carter Burwell

WINNER: Original Score goes to Alexandre Desplat for Shape of Water

Lin Manuel Miranda and Emily Blunt are presenting for Best Original Song.

Orignal Song:

“Mighty River” from Mudbound- Mary J. Blige
“Mystery of Love” from Call Me by Your Name- Sufjan Stevens
“Remember Me” from Coco Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Stand Up For Something” from MarshallDiane Warren, Common
“This is Me” from The Greatest Showman– Benj Pasek, Justin Paul

WINNER: Best Original Song goes to “Remember Me” from Coco

Jennifer Garner is introducing the “In Memoriam” montage.  Eddie Vedder is performing Tom Petty‘s “Room At The Top Of The World” as the video plays.

Emma Stone is presenting the award for best director.

Achievement in Directing:

DunkirkChristopher Nolan
Get OutJordan Peele
Lady BirdGreta Gerwig
Phantom ThreadPaul Thomas Anderson
Shape of WaterGuillermo del Toro

WINNER: Best director goes to Guillermo del Toro

Jane Fonda and Helen Mirren (yaaaas) are presenting for Best Lead Actor.

Performance Actor Leading Role:

Timothee Chalamet for Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis for Phantom Thread
Daniel Kaluuya for Get Out
Gary Oldman for Darkest Hour
Denzel Washington for Roman J. Israel, Esq.

WINNER: Best Leading Actor goes to Gary Oldman.  His second nomination and his first win.

Jodie Foster and Jennifer Lawrence are presenting the award for Best Actress, and Jodie comes out on crutches.  “What happened?” JLaw asks.  “Streep.  She I, Tonya’ed me,” Jodie replies.

Performance Actress Leading Role:

Sally Hawkins for Shape of Water
Frances McDormand for Three Billboards
Margot Robbie for I, Tonya
Saoirse Ronan for Lady Bird
Meryl Streep for The Post

WINNER: Best Leading Actress goes to Frances McDormand, who asks all the women nominated across all the categories to stand with her.  “We need things funded, don’t talk to us tonight at the parties- come to our offices, or we’ll come to yours. Two words for you: Inclusion. Rider.” **It means diversity requirements in a contract. Demanding inclusion instead of hoping for it**

Warren Beatty and Faye Dunaway are back to try again, after last year’s Best Picture fiasco (that wasn’t their fault).

Best Picture:

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside of Ebbing Missouri

WINNER: Best Picture goes to The Shape of Water

Thank you for joining us for tonight across the various social medias, we’ll see you next Awards Season.

(Last Updated March 4, 2018 10:51 pm )