The 43rd Annual Saturn Award Nominations Have Been Announced!

Posted by March 2, 2017 Comment

saturns2016_fulltext

The Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror has announced their 2017 nominations today, and the list is expansive to say the least with over 40 categories spanning television, film, streaming content, DVD/Blu-Rays, and one for the Los Angeles theater scene for good measure.

Rogue One leads the films with 11 nominations, and The Walking Dead it still the powerhouse to be contended with in 7 categories. HBO isn’t far behind, with Westworld garnering six nominations. There’s a few head-scratching moments in the lists, such as with the placement of Hidden Figures in the Action & Adventure category (but if the Golden Globes can call The Martian a comedy, then it’s not as much of a stretch to call Figures an Action film).

One category of note is the nomination of Cathy Bates for her role in American Horror Story in the Best Supporting Actress for a TV series. Since her character in AHS centered around having been nominated for a Saturn Award for this very role, in the show. Not sure if I’d rather her win or lose, I think win, since it was her having lost on the show that caused things to go downhill very quickly.

They’ve done up a pair of nomination videos hosted by Valerie Perez; the TV noms are presented by Violets Beane and Janina Gavankar, and the Film nominations are presented by Clare Kramer and Greg Grunberg. Below the videos, we’ve got the comprehensive list of all of the 2017 nominees.

 

The Academy will be holding it’s annual awards ceremony on June 28th at the Castaway in Burbank, California.

The Film Categories :

Best Comic-to-Motion Picture Release:

  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Captain America: Civil War
  • Deadpool                                                                                 
  • Doctor Strange                                                                       
  • Suicide Squad
  • X-Men: Apocalypse

Best Science Fiction Film Release:

  • Arrival
  • Independence Day: Resurgence
  • Midnight Special
  • Passengers           
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Trek Beyond

Best Fantasy Film Release:

  • The BFG
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Ghostbusters
  • The Jungle Book
  • Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children
  • A Monster Calls
  • Pete’s Dragon

Best Horror Film Release:

  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Conjuring 2
  • Demon                                                                                    
  • Don’t Breathe                                                                        
  • Ouija: Origin of Evil                                                            
  • Train to Busan                                                                      
  • The Witch                                                                               

Best Action/Adventure Film Release:

  • Allied                                                                                     
  • Gold                                                                                        
  • Hacksaw Ridge                                                                       
  • Hidden Figures                                                                        
  • The Legend of Tarzan                                                          
  • The Magnificent Seven                                                          
  • The Nice Guys                                                                

Best Thriller Film Release:

  • 10 Cloverfield Lane                                                                 
  • The Accountant                                                                       
  • The Girl on the Train                                                             
  • Jason Bourne                                                                          
  • Hell or High Water                                                                
  • The Shallows                                                                          
  • Split                                                                                         

Best Actor in a Film:

  • Chris Evans – “Captain America: Civil War”
  • Benedict Cumberbatch – “Doctor Strange”
  • Chris Pratt – “Passengers”
  • Ryan Reynolds – “Deadpool”
  • Mark Rylance – “The BFG”
  • Chris Pine –  “Star Trek Beyond”
  • Matthew McConaughey – “Gold”

Best Actress in a Film:

  • Amy Adams – “Arrival”
  • Emily Blunt – “The Girl on the Train”
  • Taraji P. Henson – “Hidden Figures”
  • Jennifer Lawrence – “Passengers”
  • Felicity Jones – “Rogue One: A Star Wars Story”
  • Narges Rashidi – “Under the Shadow”
  • Mary Elizabeth Winstead – “10 Cloverfield Lane”

Best Supporting Actor in a Film:

  • Chadwick Boseman – “Captain America: Civil War”
  • Dan Fogler – “Fantastic Beasts and
  • Where to Find Them”
  • John Goodman – “10 Cloverfield Lane”
  • Diego Luna – “Rogue One: A Star Wars Story”
  • Zachary Quinto – “Star Trek Beyond”
  • Christopher Walken – “The Jungle Book”

Best Supporting Actress in a Film:

  • Scarlett Johansson – “Captain America: Civil War”
  • Tilda Swinton – “Doctor Strange”
  • Margot Robbie – “Suicide Squad”
  • Kate McKinnon – “Ghostbusters”
  • Betty Buckley – “Split”
  • Bryce Dallas Howard – “Gold”

Best Performance by a Younger Actor in a Film:

  • Ruby Barnhill – “The BFG”
  • Julian Dennison – “Hunt for the Wilderpeople”
  • Tom Holland – “Captain America: Civil War”
  • Lewis MacDougall – “A Monster Calls”
  • Neel Sethi – “The Jungle Book”
  • Anya Taylor-Joy – “The Witch”

Best Film Direction:

  • Scott Derrickson – “Doctor Strange”
  • Gareth Edwards – “Rogue One: A Star Wars Story”
  • Jon Favreau ‘The Jungle Book”
  • Anthony Russo, Joe Russo – “Captain America: Civil War”
  • Bryan Singer – “X-Men: Apocalypse”
  • Steven Spielberg – “The BFG”
  • Denis Villeneuve – “Arrival”

Best Film Screenplay:

  • Melissa Mathison – “The BFG”
  • Eric Heisserer – “Arrival”
  • Rhett Reese, Paul Wernick – “Deadpool”
  • Jon Spaihts, Scott Derrickson, Robert Cargill – “Doctor Strange”
  • Taylor Sheridan – “Hell or High Water”
  • Chris Weitz, Tony Gilroy – “Rogue One: A Star Wars Story”

Best Film Editing:

  • Jeffrey Ford,Matthew Schmidt – “Captain America: Civil War”
  • John Gilroy, Colin Goudie, Jabez Olssen – “Rogue One: A Star Wars Story”
  • Stefan Grube – “10 Cloverfield Lane”
  • Michael Kahn – “The BFG”
  • Mark Livolsi – “The Jungle Book”
  • Joe Walker – “Arrival”

Best Film Production Design:

  • Rick Carter, Robert Stromberg – “The BFG”
  • Doug Chiang, Neil Lamont – “Rogue One: A Star Wars Story”
  • Stuart Craig – “Fantastic Beasts and Where to Find Them”
  • Guy Hendrix Dyas – “Passengers”
  • Owen Paterson – “Captain America: Civil War”
  • Charles Wood – “Doctor Strange”

Best Film Music:

  • Michael Giacchino – “Doctor Strange”
  • Michael Giacchino – “Rogue One: A Star Wars Story”
  • James Newton Howard – “Fantastic Beasts and Where to Find Them”
  • Justin Hurwitz – “La La Land”
  • Thomas Newman – “Passengers”
  • John Williams – “The BFG”

Best Film Costume Design:

  • Colleen Atwood – “Alice Through the
  • Looking Glass”
  • Colleen Atwood – “Fantastic Beasts and Where to Find Them”
  • Alexandra Byrne – “Doctor Strange”
  • David Crossman, Glyn Dillon – “Rogue One: A Star Wars Story”
  • Sang-gyeong Jo – “The Handmaiden”
  • Joanna Johnston – “The BFG”

Best Film Make-Up:

  • Jeremy Whitewood – “Doctor Strange”
  • Nicky Knowles – “Fantastic Beasts and
  • Where to Find Them”
  • Amy Byrne – “Rogue One: A Star Wars Story”
  • Monica Huppert, Joel Harlow – “Star Trek Beyond”
  • Allan Apone, Jo-Ann MacNeil,
  • Marta Roggero – “Suicide Squad”
  • Charles Carter, Rita Ciccozzi,
  • Rosalina Da Silva – “X-Men: Apocalypse”

Best Film Special / Visual Effects:

  • Louis Morin, Ryal Cosgrove – “Arrival”
  • Joe Letteri, Joel Whist – “The BFG”
  • Stephane Ceretti, Richard
  • Bluff, Vincent Cirelli,
  • Paul Corbould – “Doctor Strange”
  • Tim Burke, Christian Manz, David Watkins – “Fantastic Beasts and Where to Find Them”
  • Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Dan Lemmon – “The Jungle Book”
  • John Knoll, Mohen Leo,Hal Hickel, Neil Corbould – “Rogue One: A Star Wars Story”

Best Independent Film Release:

  • Eye in the Sky
  • Hunt for the Wilderpeople
  • La La Land
  • Lion
  • The Ones Below
  • Remember

Best International Film Release:

  • Elle
  • The Handmaiden
  • In Order of Disappearance
  • The Mermaid
  • Shin Godzilla
  • Under the Shadow

Best Animated Film Release:

  • Finding Dory
  • Kingsglaive: Final Fantasy XV
  • Moana
  • Sing
  • Trolls
  • Zootopia

The Television Categories :

Best Science Fiction Television Series:

  • The 100
  • Colony
  • The Expanse
  • Falling Water
  • Incorporated
  • Timeless
  • Westworld

Best Fantasy Television Series:

  • Beyond
  • Game of Thrones
  • The Good Place
  • Lucifer
  • The Magicians
  • Outlander
  • Preacher

Best Horror Television Series:

  • American Horror Story: Roanoke
  • Ash vs. Evil Dead
  • The Exorcist
  • Fear the Walking Dead
  • Teen Wolf
  • The Vampire Diaries
  • The Walking Dead

Best Action/Thriller Television Series:

  • Animal Kingdom
  • Bates Motel
  • Designated Survivor
  • The Librarians
  • Mr. Robot
  • Riverdale
  • Underground

Best Superhero Adaptation Television Series:

  • Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
  • Arrow
  • Flash, The
  • Gotham
  • Legion
  • Supergirl

Best Presentation on Television:

  • 11.22.63
  • Channel Zero
  • Doctor Who: The Return of Dr. Mysterio
  • Mars
  • The Night Manager
  • Rats

Best New Media Television Series:

  • Bosch
  • Marvel’s Daredevil
  • Marvel’s Luke Cage
  • The Man in the High Castle
  • A Series of Unfortunate Events
  • Stranger Things

Best Actor on a Television Series:

  • Bruce Campbell – Ash vs. Evil Dead
  • Mike Colter – Marvel’s Luke Cage
  • Charlie Cox – Marvel’s Daredevil
  • Grant Gustin – The Flash
  • Sam Heughan – Outlander
  • Freddie Highmore – Bates Motel
  • Andrew Lincoln – The Walking Dead

Best Actress on a Television Series:

  • Melissa Benoist – Supergirl
  • Caitriona Balfe – Outlander
  • Kim Dickens – Fear the Walking Dead
  • Vera Farmiga – Bates Motel
  • Lena Headey – Game of Thrones
  • Sarah Paulson – American Horror Story: Roanoke
  • Winona Ryder – Stranger Things

Best Supporting Actor on a Television Series:

  • Linden Ashby – Teen Wolf
  • Mehcad Brooks – Supergirl
  • Kit Harrington – Game of Thrones
  • Ed Harris – Westworld
  • Lee Majors – Ash vs. Evil Dead
  • Norman Reedus – The Walking Dead
  • Jeffrey Wright – Westworld

Best Supporting Actress on a Television Series:

  • Kathy Bates – American Horror Story: Roanoke
  • Danai Gurira – The Walking Dead
  • Melissa McBride – The Walking Dead
  • Thandie Newton – Westworld
  • Candice Patton – The Flash
  • Adina Porter – American Horror Story: Roanoke
  • Evan Rachel Wood – Westworld

Best Younger Actor on a Television Series:

  • K.J. Apa – Riverdale
  • Millie Bobby Brown – Stranger Things
  • Max Charles – The Strain
  • Alicia Debnam-Carey – Fear the Walking Dead
  • Lorenzo James Henrie – Fear the Walking Dead
  • Chandler Riggs – The Walking Dead

Best Guest Performance on a Television Series:

  • Ian Bohen – Teen Wolf
  • Tyler Hoechlin – Supergirl
  • Anthony Hopkins – Westworld
  • Leslie Jordan American – Horror Story: Roanoke
  • Jeffrey Dean Morgan – The Walking Dead
  • Dominique Pinon – Outlander

Best Animated Series or Film on Television:

  • Bojack Horseman
  • Family Guy
  • The Little Prince
  • The Simpsons
  • Star Wars: Rebels
  • Trollhunters

The Home Entertainment Categories :

Best DVD / BD Release:

  • Dog Eat Dog
  • The Girl
  • The Lobster
  • The Man Who Knew Infinity
  • The Wailing
  • Tales of Halloween

Best DVD / BD Special Edition Release:

  • Batman v Superman: Dawn of Justice Ultimate Ed.
  • The Hills Have Eyes Limited Edition
  • The Iron Giant Signature Edition
  • Phantasm Remastered
  • Raising Cain
  • Mad Max: Fury Road Black and Chrome Edition

Best Classic Film Release on DVD / BD:

  • Destiny
  • The Ghost and Mr. Chicken
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • Gog 3D
  • It Came From Outer Space
  • Donovan’s Brain
  • Time After Time

Best Television Release on DVD / BD:

  • Banshee: The Final Season
  • Hannibal: The Complete Series Collection
  • Mr. Robot: Season 2.0
  • Salem’s Lot
  • Versailles: Season One
  • Star Trek: The Animated Series

Best Collection on DVD / BD:

  • Buster Keaton Shorts Collection 1917-23
  • Frankenstein: Complete Legacy Collection
  • Herschell Gordon Lewis Feast
  • Marx Brothers Silver Screen Collection
  • Pioneers of African American Cinema
  • The Wolf Man: Complete Legacy Collection

Live Stage

Best Local Live Stage Production:

  • Amadeus
  • Chen Ying Rescues the Orphan
  • The Fantasticks
  • Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Moby Dick
  • A View From the Bridge
(Last Updated March 2, 2017 11:50 am )

About Bill Watters

Games programmer by day, geek culture and fandom writer by night. You’ll find me writing most often about tv and movies with a healthy side dose of the goings-on around the convention and fandom scene.

View All Posts